Nie ma chyba w branży nieruchomości większego toru z przeszkodami niż sprzedaż lub zakup domu. To ciągłe balansowanie na linie i nurkowanie w gąszczu dokumentów, które zwykle – przy sprawnym znalezieniu kupca lub wymarzonej nieruchomości – trwa około 6 miesięcy.
Ale spokojnie, leci z nami pilot :), trzeba tylko wiedzieć, o co pytać, jak odpowiadać i gdzie zaglądać, tak żeby za jakiś czas nie obudzić się z ręką pod rynną lub aby po sprzedaży nie zapukał do nas prawnik kupującego. Ten artykuł powstał z myślą o osobach planujących sprzedaż nieruchomości, a już teraz zapraszam na drugą część artykułu [link], w którym przedstawię kilka rad dla osób zamierzających kupić dom.
Oto kilka tipów dla sprzedającego zebranych w pigułce:
- Zadbaj o kompletną dokumentację budynku – będzie potrzebny projekt budowlany, dokumenty potwierdzające odbiór budynku, dostęp do drogi publicznej, metraż budynku, a najlepiej także pozwolenie na budowę.
- Nie tuszuj usterek technicznych. Jeśli wiesz np., że dach przecieka, napraw go lub zostaw w takim stanie, w jakim jest. Szybkie naprawianie, zamalowywanie, zakrywanie dziur tapetą w dłuższej perspektywie (np. przy odszkodowaniu za wady ukryte) może się okazać dla Ciebie bardzo kosztowne.
- Uwaga, teraz będzie tip! Jeśli nie znasz się na sprawach technicznych lub chcesz poznać faktyczny stan techniczny domu, zatrudnij przed sprzedażą inspektora budowlanego z uprawnieniami. Zrobi dla Ciebie przegląd techniczny budynku, przybije pieczątkę, a Ty uzyskasz dokument potwierdzający aktualny stan techniczny domu. Dzięki temu będziesz miał w ręku argument nie do zbicia: „Drogi kupujący, cena domu uwzględnia właśnie te usterki” albo wytrącisz w ten sposób z rąk nabywcy argumenty do negocjacji ceny w stylu „Bo szwagier powiedział, że z tym dachem to coś się dzieje, więc musi pan zejść z ceny 50 tysięcy”.
- Zrób porządek w dokumentacji niezbędnej do sprzedaży. Nie dam Ci gotowej listy, bo rodzaj potrzebnych dokumentów zależy od sposobu nabycia nieruchomości. Łącznie do sprzedaży domu zwykle potrzebnych jest kilkanaście dokumentów z różnych urzędów i instytucji.
- Zadbaj o schludny i czysty wygląd domu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Klienci tygodniami przygotowują dom i otoczenie do sesji fotograficznej według moich wskazówek – czasem trzeba odmalować, czasem uporządkować strych, garaż, piwnicę. Potraktuj te działania jako wstęp do wyprowadzki.
- Zrób ładne zdjęcia, narysuj rzut i wrzuć „na internety”.
- Jeszcze jedna rada na końcu, choć ta decyzja powinna być podjęta na początku. Ustal strategię sprzedaży domu, czyli: sprzedaję na własną rękę lub z agencją nieruchomości. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, to zalecam podpisanie z agentem umowy na wyłączność – w tym artykule przeczytasz dlaczego: https://www.otodom.pl/wiadomosci/prawo/umowy-z-posrednikami-umowa-na-wylacznosc.
Powodzenia 🙂 Już wkrótce zapraszam na drugą część artykułu, w której przedstawię kilka rad dla osób planujących kupno domu.
Magdalena Uszycka
Najnowsze komentarze